Exekútori budú podliehať prísnejším pravidlám

19.04.2013 Celý región

Bratislava ( Ministrestvo spravodlivosti SR)
Novela zákona zníži riziko nezákonného postupu exekútorov a prispeje k vyššej právnej istote
Bratislava – Nároky na výkon exekútorského povolania sa zvýšia. Zavedie sa účinnejší dohľad nad činnosťou súdnych exekútorov a nanovo sa upraví systém vyvodzovania disciplinárnej zodpovednosti. Predpokladá to novela Exekučného poriadku, ktorú dnes Ministerstvo spravodlivosti SR predkladá do medzirezortného pripomienkového konania. V súlade so štandardnou dĺžkou legislatívneho procesu sa navrhuje účinnosť novely zákona na 1. november 2013.
Predložená novela zákona je prvým systémovým opatrením dlhodobo zanedbávanej oblasti exekučného práva, pričom ďalšie zmeny budú predložené zrejme už v priebehu druhej polovice tohto roka. Jednou z najdôležitejších zmien je zásadné sprísnenie pravidiel nakladania s vymoženými peniazmi, ktoré bude musieť exekútor viesť na osobitnom účte a posielať oprávnenému v presne stanovenej lehote.
„Dlhodobé podceňovanie exekučného práva vyústilo do neúnosnej situácie. Dnes sme preto v záujme ochrany spotrebiteľov a stabilizovania systému vymáhania práva nútení prijímať z pohľadu exekútorov aj nepopulárne opatrenia,“ povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Disciplinárne tresty
Závažným nedostatkom súčasného nastavenia Exekučného poriadku je strohá a nedostatočná úprava vyvodzovania disciplinárnej zodpovednosti. Ministerstvo spravodlivosti SR pri koncipovaní nových pravidiel vychádza z tézy, že rozhodovanie o disciplinárnom previnení nemôže byť vnútornou záležitosťou komory.
„Som presvedčený o tom, že viacerí jednotlivci nemajú čo hľadať v exekútorskom stave. Žiaľ, doterajšia právna úprava nestačí na to, aby sa exekútorský stav „očistil“ od nepoctivých a neprofesionálnych členov,“ poznamenal minister Borec.
Každý návrh na disciplinárne konanie bude v prvom stupni rozhodovať disciplinárny senát, ktorý bude kreovaný náhodným výberom z databázy nominantov tak komory, ako aj ministra spravodlivosti SR. Zároveň sa vytvárajú predpoklady, aby sa členmi disciplinárnych komisií mohli stať aj zástupcovia iných právnických profesií, akademickej obce, poprípade neziskového sektora.
V druhom stupni bude v disciplinárnom konaní na rozdiel od súčasnej právnej úpravy rozhodovať priamo súd.
Podstatnú časť zmien tvoria podrobné pravidlá priebehu disciplinárneho konania, ktoré boli v súčasnosti upravené len vo vnútornom predpise komory.
Výberové konania
Aktuálna novela takisto zvyšuje nároky na budúcich exekútorov. Po novom už nebude stačiť len splnenie doterajších zákonných podmienok, ale záujemca o povolenie exekútora bude musieť prejsť riadnym verejným výberovým konaním. Vyššie nároky na profesionalitu exekútorov povedú jednak k efektívnejšiemu vymáhaniu práva, ale aj k dôslednejšiemu rešpektovaniu legitímnych práv dlžníkov (povinných).
„Exekútor nesie zodpovednosť za to, aby celý proces prebehol v súlade so zákonom pri plnom rešpektovaní práv všetkých účastníkov exekučného konania. Preto musíme klásť na túto funkciu tie najvyššie nároky,“ zdôvodnil minister spravodlivosti.
Členov výberovej komisie bude menovať minister spravodlivosti tak, aby pozostávala z dvoch členov navrhnutých Slovenskou komorou exekútorov, dvoch členov nominovaných ministrom a piateho člena nominuje predseda krajského súdu, do územného obvodu ktorého má byť exekútor vymenovaný.
Zodpovedné nakladanie s peniazmi
Ďalším z akútnych problémov v oblasti exekúcie je nezodpovedné nakladanie s vymoženými prostriedkami. Minister Borec považuje za absolútne neprijateľné to, aby exekútor zadržiaval vymožené peniaze, ktoré patria oprávnenému, prípadne iným oprávneným osobám, a platil si z nich chod vlastného úradu. Preto sa zavádza pravidlo, podľa ktorého peniaze prijaté pri exekučnej činnosti je exekútor povinný ukladať na osobitný bankový účet a oprávnenému ich poslať najneskôr do štrnástich dní.
Zároveň sa určuje, že z každého prijatého plnenia si môže exekútor započítať na svoje trovy maximálne 24 percent. Zabráni sa tak situáciám, že exekútor vymôže len sumu, ktorá
pokryje jeho odmenu a vo vymáhaní istiny už nebude efektívne pokračovať.
Z pohľadu ochrany dlžníkov sa precizuje úprava, podľa ktorej sa jednoznačne stanovuje, že plnenie exekútorovi má rovnaké účinky, ako keby povinný platil oprávnenému. Zabráni sa tým situáciám, keď oprávnený subjekt vymáha peniaze od dlžníka aj po tom, ako tento uhradil dlžnú sumu exekútorovi.
V záujme posilnenia právnej istoty bude mať značný význam zavedenie tzv. konečného vyúčtovania exekučného konania. Dnes sa totiž účastníci exekučného konania často ani nedozvedia o ukončení a finančnom vyúčtovaní exekučného konania, keďže súdny exekútor nie je povinný formálne oznámiť účastníkom ukončenie exekúcie. V súčasnosti dokonca nie je exekútor povinný ani len informovať o výške vymoženej pohľadávky.
Finančné kontroly
Doterajšie skúsenosti s úrovňou hospodárnosti konania niektorých exekútorov viedli aj k návrhu nového inštitútu finančnej kontroly. Jej cieľom je kontrola dodržiavania hospodárnosti a efektívnosti exekútora pri nakladaní s prostriedkami účastníkov konania a kontrola správnosti vedenia a evidencie účtovných a iných dokladov preukazujúcich prijaté a poukázané plnenie.
Ďalšie zmeny
Predložená novela zákona má celkovo 65 bodov a rozsahom aj významom patrí k najväčším zmenám od prijatia Exekučného poriadku v roku 1995. Okrem zmieňovaných oblastí podrobne rieši ďalšie povinnosti exekútorov, napríklad v oblasti vzdelávania, zverejňovania informácií či prípravy na povolanie exekútora. Oproti schválenému rámcovému plánu legislatívnych úloh sa novela predkladá do medzirezortného pripomienkového konania s vyše ročným predstihom.
Uvedená novela zároveň predstavuje len prvú časť komplexnej reformy exekučného práva. Druhú časť, ktorá bude riešiť prevažne procesné otázky exekučného konania v záujme jeho zefektívnenia, by mala byť dokončená pravdepodobne už v druhej polovici tohto roka. Procesná časť novely Exekučného poriadku bude zároveň zohľadňovať princípy, z ktorých budú vychádzať rekodifikované pravidlá celého súdneho konania v netrestných veciach (rekodifikácia civilného práva procesného).
Autor: Jana Zlatohlávková
 
 

Vyberte región